به گزارش خبرنگار جامعه معلولین اصفهان : نشست مرکز تحقیقات روان تنی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با سازمانهای دولتی و مردم نهاد و صاحب نظران با موضوع معلولین در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۶ در تالار زیتون این دانشگاه برگزار شد.

در اغاز برگزاری این نشست که با سخنرانی اقای دکتر ابراهیمی دانشیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همراه بود شرکت کنندگان در رابطه با موضوعات زیر بحت و تبادل نظر کردند.

  • اشنایی متقابل با سازمانها و نهادهای مرتبط با معلولین .
  • همفکری و تبادل نظر در خصوص وضعیت و شرایط معلولین برای آموزش , توانمند سازی , ایجاد فرصتهای برابر , پیشگیری و غیره .
  • شناسایی فرصتها و پتانسیل های موجود و سامان دهی آنها برای ایجاد هم افزایی امکانات علمی , پژوهشی و اجرایی در تحقق حقوق معلولین .
  • ایجاد یک شبکه منسجم از سازمانهای موجود به منظور استفاده از پتانسیل متقابل و هم افزایی جهت تاثیر گذاری بیشتر بر سیاست گذاری های کلان شهری .
  • پیشنهاد تشکیل یک کار گروه یا دبیرخانه دائمی مشترک با مشارکت سازمانهای دولتی و مردم نهاد .
  • پیشنهاد برای جلسات آتی و تعیین موضوع های اختصاصی تر در جهت حقوق معلولین .

همچنین خانم قرائتی مدیر عامل انجمن حمایت از کودکان اوتیسم اصفهان به برخی از کمبودها و نبود فضای بازی ویژه کودکان اوتیسم در شهر اشاره کردند.

در ادامه خانم نصر مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از کودکان بهشت به لزوم نگرش جامعه به معلولین و اینکه دانشگاه در این رابطه میتواند مبنای طرحها و بحث ها و گفتمانهای مرتبط با معلولین برای تغییر نگرشها باشد اشاره کرده و اینکه خانواده ها باید بپذیرند معلولیت را نه به معنای پذیرش ناتوانی بلکه به معنای پذیرش یک واقعیت که با توانمندی که برای فرزندان معلول انها وجود دارد به سمت پیشرفت و حرکت به جلو این موضوع را پذیرش کنند صحبت کردند.

در ادامه اقای حیدری در مورد مناسب سازی در سه حوزه فرهنگی و فضای شهری و فضای مجازی برای معلولین و نقش دانشگاه در این باره به نکات مهمی اشاره کردند.

همچنین در ادامه این نشست اقای دکتر پسته ای مدیر عامل کانون سراسری تشکلهای معلولین کشور ضمن جمع بندی موضوعات مطرح شده اعلام کردند همه ما با یک دغدغه فکری مشترک  اینجا جمع شده ایم و اگر این جلسات ادامه پیدا کند دستاوردهای بزرگی خواهد داشت و همچنین در ادامه به جاده سلامت معلولین و جانبازان در پارک ناژوان اصفهان به عنوان یک مکان ثابت برای گردهمایی معلولین که هفته گذشته با حضور مسولین و شهردار افتتاح شد نیز اشاره کردند.

در ادامه اقای فیاض بخش معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان ضمن ارائه برخی امار از سازمان بهزیستی به توان بخشی مبتنی بر جامعه ( CBR ) و فرایند توسعه خدمات توان بخشی در سطح محلی و برابر سازی فرصت ها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانی و غربالگری در جامعه  و به موضوع اشنایی معلولین با رنگها اشاره کردند.

در ادامه اقای دکتر عرب اطلاعات اماری را از اموزش و پرورش و کودکان استثنایی و خدمات و دانشگاه فرهنگیان و چارت سازمانی انجا ارائه دادند.

همچنین اقای دکتر الماسی بر روی این موضوع تاکید کردند که به جای کمک مستقیم به معلولین باید مشکلات انها بصورت ریشه ای و از سرچشمه ها اصلاح شود و باید به حقوق انها توجه بیشتری صورت گیرد و در این زمینه امار و ارغامی نیز ارائه دادند.

در جمع بندی پایانی اقای دکتر ابراهیمی تاکید کردند ما به این نتیجه و توافق رسیدیم که جلسات دیگری را با موضوعات خاص تری داشته باشیم و دانشگاه در زمینه مساعل تئوری و علمی باید بیشتر کمک کند و سازمانهای مردم نهاد هم باید با دانشگاه بیشتر همکاری کنند تا در اینده بیشتر بتوانیم در زمینه نگرش مردم به معلولین و مشکلات انها موارد مهم را بررسی و گزارش و بازخورد و بر اساس ان بتوانیم بسته های اموزشی مناسبی را ارائه دهیم.

در پایان این نشست اقای دکتر ابراهیمی درخواست کردند سازمانهای دولتی و مردم نهاد و صاحب نظران پیشنهادات و نقطه نظرات خود را برای بهبود وضعیت معلولین به دانشگاه ارائه دهند و پیشنهاد دادند در زمینه مناسب سازی طرح هایی را به عنوان یک لایحه به شواری شهر ارائه و از شهرداری ها خواسته شود که مناسب سازی شهری را بر اساس این موارد رعایت کنند و حتی  این لایحه برای تصویب به مجلس شورای اسلامی فرستاده شود.

افراد شرکت کننده در این نشست :

اقای دکتر جاوید مستمند رئیس دانشکده علوم توانبخشی اصفهان

اقای دکتر حمید نصیری از مرکز تحقیقات علوم رفتاری و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

اقای دکتر امرالله ابراهیمی دانشیار گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و مدیر طرح گفتگوی دانشگاه و موسسات مرتبط با معلولین

اقای دکتر مصطفی عرب از دانشگاه فرهنگیان و مرکز تحقیقات روان تنی اصفهان

اقای دکتر حمزه بهارلوئی مدرس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ( گروه فیزیوتراپی )

اقای سعید نصیری از مرکز روان تنی اصفهان

اقای سید اصغر فیاض بخش معاون توانبخشی بهزیستی استان اصفهان

اقای دکتر غلام رضا پسته ای مدیر عامل کانون سراسری تشکلهای معلولین کشور و مجمع تشکلهای اصفهان و موسس انجمن حمایت از بیماران اسیب نخاعی اصفهان

اقای دکتر محسن الماسی رئیس اداره اموزش و پرورش کودکان استثنایی استان اصفهان

خانم بنفشه خاموشیان ( نصر ) مدیر عامل انجمن خیریه حمایت از کودکان بهشت با نیازهای خاص ذهنی و جسمی حرکتی

خانم رویا قرائتی مدیر عامل انجمن حمایت از کودکان اوتیسم اصفهان

اقای علی رضا حیدری مدیر عامل انجمن روشن بین اصفهان

اقای محمد حیدری خبرنگار افتخاری جامعه معلولین اصفهان و مدیر شبکه بال پرواز

دیگر تصاویر این نشست :

   

 

عکس : محمد حیدری

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :