به گزارش خبرنگار جامعه معلولین اصفهان : کارگاه و گردهمایی ( شادی کودک درون من ) با حضور و استقبال تعداد زیادی از اعضای جامعه معلولین اصفهان در روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶ در این مکان برگذار شده .

در آغاز برگزاری این گردهمایی ابتدا کارشناسی روانشناسی ضمن خیر مقدم و خوش امد گویی به شرکت کنندگان در این مراسم در مورد لزوم شناخت و ارتباط برقرار کردن با کودک درون صحبت کردند و در ادامه به لزوم شناخت تك ‌تك ما براي اين ‌كه در زندگي واقعا احساس رضايت داشته باشيم لازم است تا كودك درون‌مان را كشف كنيم و با او دوباره ارتباط برقرار كنيم، او را بپذيريم و در آغوش بگيريم و در واقع هيچ ‌يك از ما، به عنوان فردي بالغ قادر نيست بدون زنده كردن و شفا بخشيدن كودك درونش، در زندگي خوشبخت و كامل باشد.

ایشان در ادامه صحبتهای خود به این موضوع پرداختند که اگر با كودك درون‌مان ارتباط برقرار نكنيم او تنها و منزوي مي‌شود و خود را پنهان مي‌كند و اگر به احساس‌ها و علاقه‌مندي‌هايش اهميت ندهيم او سركوب مي‌شود و آسيب مي‌بيند و متاسفانه بسياري از افراد وقتي با كودك درون‌شان مواجه مي‌شوند در مي‌يابند نياز كودك‌ شان به مهر و محبت، اعتماد و امنيت و پشتيباني و احترام برآورده نشده و از زندگي‌شان ناراضي هستند و يا مشكلاتي مثل اعتياد، افسردگي و روابط نادرست و مشكل‌ساز دارند، انها بايد توجه كنند كه مدت‌هاست پيام‌هاي كودك درون‌شان را ناديده گرفته‌اند. اما نكته مثبت اين است كه هر لحظه كه اراده كنند مي‌توانند به كمك ارتباط برقرار كردن با كودك درون‌شان و آشنا شدن با آن راهي جديد به سوي زندگي تازه و شاد و پرانرژي باز كنند.

در ادامه کارشناس روانشناسی به این موضوع پرداختند که منبع اصلي مشكلات بسياري از افراد مي‌تواند مربوط به گذشته‌شان باشد. مشكلاتي كه در گذشته براي آن‌ها پيش آمده و حالا بعد از سال‌ها بر تمام مسايل زندگي‌شان سايه انداخته است. مسايلي از گذشته كه در زندگي امروز ظاهر مي‌شود و لحظه حال را تحت تاثير قرار مي‌دهد. در درون هر يك از ما لايه‌هاي مختلفي وجود دارد و يكي از آن‌ها كودك ماست كه بايد او را از لابه‌لاي لايه‌ها، بيرون بياوريم و به او زندگي تازه‌اي ببخشيم. با كمك اين روش مي‌توانيم از گذشته رها شويم و زندگي‌مان را در زمان حال هدايت كنيم.

ایشان بر روی این موضوع تاکید کردند که مرحله شناخت كودك درون و نشان دادن جهان به او و دعوت كردن او به زندگي مي‌تواند به طرز معجزه ‌آسايي مسير زندگي و نحوه انتخاب‌هاي‌ تان را تغيير دهد و ما را به سمت انتخاب‌هاي بهتر و مثبت ‌تر هدايت كند.

كودك درون بخشي از درون ماست كه مي‌تواند در اوج سرزندگي و شادابي قرار داشته باشد و كودك درون همان خود عاطفي ماست، او در جايي است كه احساسات ما زنده هستند و وقتي احساس لذت، غم، خشم، ترس، يا محبت و شفقت مي‌كنيم اين همان كودك درون ماست كه ظاهر شده است. وقتي بازيگوش مي‌شويم و پر جنب‌ وجوش، وقتي خلاق و آگاه مي‌شويم و اوقاتي كه حسي شهودي در ما زنده مي‌شود و با خويشتن معنوي‌مان رابطه برقرار مي‌كنيم، همان خود اصلي‌مان، كودك درون‌مان، چيزي كه مي‌دانيم در عمق وجودمان ريشه دارد خود را نشان مي‌دهد، به ما خوشامد مي‌گويد و ما را تشويق مي‌كند تا در لحظه حال حضور داشته باشيم.

در ادامه به این موضوع پرداخته شد که باید باور كنيم كه همه ما كودكي در درون‌مان داريم و نحوه برخورد ما با اين كودك، زندگي‌مان را تحت تاثير قرار مي‌دهد. علاوه بر خودمان، والدين و جامعه نيز در شكل‌ گيري اين كودك تاثيرگذار هستند. وقتي اين كودك اجازه پيدا نكند تا خود را نشان دهد، شنيده نشود، و حتي حضورش به كلي ناديده گرفته شود و هيچ شناختي از او نداشته باشيم، كم‌ كم يك خود غيرواقعي ظاهر مي‌شود، تصويري غيرواقعي از ما. در اين شرايط است كه در زندگي در نقش يك قرباني ظاهر مي‌شويم و با خودمان احساس غريبي مي‌كنيم و بسياري از مسايل به صورت حل نشده در ذهن‌مان باقي مي‌ماند و كم ‌كم انباشته شدن اين احساسات سركوب ‌شده منجر به خشمي مزمن و ترس، احساس خلا، بي‌انگيزگي و احساس نارضايتي مي‌شود.

يكي از مواردي كه بايد مراقبش باشيم و در دامش گرفتار نشويم، خود انتقادگر ماست. بخشي كه دايم در پي پيدا كردن ايراد و بهانه و سركوفت زدن به ماست. بخشي كه مي‌خواهد زندگي‌ما را كنترل كند، صدايي كه دايم از كودك درون‌مان ايراد مي‌گيرد، به او طعنه مي‌زند و او را به باد انتقاد مي‌گيرد. اين همان صدايي است كه تمام اشتباهات و شكست‌هايي كه داشته‌ايم را دايم به رخ‌مان مي‌كشد و احساس بي‌كفايتي را به ما منتقل مي‌كند. اما در عوض بخشي نيز هست كه در نقش حامي كودك درون ظاهر مي‌شود. وظيفه او اين است كه به كودك درون عشق بورزد، او را تشويق كند و به او اين احساس را منتقل كند كه ارزشمند است.

در ادامه کارگاه به عواقب انكار و ناديده گرفتن كودك درون اشاره شد و اینکه در افرادي كه در خانواده‌هاي ناكارآمد بزرگ شده‌اند بيشتر نمود دارد و اين افراد معمولا دچار بيماري‌هاي روان ‌تني شده و به افرادي سخت‌گير، انعطاف‌ناپذير، سرد مزاج و بي‌محبت تبديل مي‌شوند.

در پایان این کارگاه کارشناس روانشناسی در مورد راه های اشتی با کودک درون با اعضای جامعه معلولین اصفهان گفتگو کردند و از انها سوالاتی پرسیدند و اعلام کردند اگر احساس مي‌كنيد كه اين خصوصيات در شما يا آشنايان‌تان هست اصلا نا اميد نشويد و براي رهايي از اين حالات راهي هست… راهي كه كمك مي‌كند تا كودك درون‌تان را كشف كنيد و او را شفا بخشيد.

ایشان تاکید کردند شما مي‌توانيد خود را از حلقه باورهاي غلط نجات دهيد و زندگي جديدي را تجربه كنيد و پروسه شفاي كودك درون براي شما بسيار آسان مي‌شود تا با درون‌تان ارتباط برقرار كنيد. در اين پروسه مهم نيست كه چه سن و سالي داريد. مهم اين است كه دوباره متولد مي‌شويد، و اين بار خودتان والد و حامي خودتان هستيد. كودك‌تان را حمايت مي‌كنيد، به خودتان عشق و محبت لازم را هديه مي‌دهيد و تمام تشويق‌هايي كه از كودكي به شنيدنش احتياج داشتيد و دريافت نكرديد را اين بار از زبان خودتان مي‌شنويد و اوج مي‌گيريد و قادر خواهيد بود تا يك ‌بار ديگر رشد كنيد، دوران رشدي همراه با عشق و حمايت عميق.

و در نحایت با آشتی با کودک دورن باورهاي شما تغيير مي‌كند و درمي‌يابيد كه اين گذشته نبوده كه زندگي شما را تحت تاثير قرار مي‌داده چون گذشته، گذشته است و هيچ قدرتي ندارد بلكه اين تصوير ما از گذشته بوده كه در ذهن‌مان نگه داشته بوديم و حالا مي‌توانيم ذهن‌مان را از آن تصويرها رها كنيم و تصاوير جديدي به ذهن‌مان هديه دهيم و در طي پروسه شفاي كودك درون ما قدم به حيطه خودآگاه و ناخودآگاه ذهن‌مان مي‌گذاريم، باورهاي كهنه را زير و رو مي‌كنيم و ارزش‌هاي جديدي براي ادامه زندگي‌مان انتخاب مي‌كنيم و به تدريج و با كمك تمرين‌هاي مختلف و ايجاد آشتي با كودك درون، اين كودك هوشمند و شفايافته، حرف‌هايي به شما مي‌زند كه شما تمام عمر مي‌خواستيد آن را بر زبان بياوريد، اما نمي‌توانستيد و حالا که كودك‌تان رها و آزاد است به خود حق مي‌دهد كه زنده باشد و زندگي كند و براي اين‌كه در درون‌تان يك كودك سرزنده و شاداب و سرشار از انرژي داشته باشيد هيچ‌وقت دير نيست.

در مجموع کارشناس روانشناسی در صحبتهای خود درباره هر کدام از موضوعات ذیل بصورت خلاصه اشاره کرده و به بحث و تبادل نظر با اعضای شرکت کننده در این مراسم پرداختند.

کود‌ک د‌رون کیست؟

جایگاه کودک درون

نشانه‌های مناسب برای وجود کودک درون

کودک درون علاقه‌مند‌ به شنید‌ن چه چیزهایی است؟

تقسیم بندی کودک درون

انواع کودک درون

والد و بالغ

شخصیت یخ کرده بالغ

بازی‌های از نظر اریک برن

بازی ها در نمایشنامه ی زندگی

بازی های روانی چگونه آموخته می شوند

بازی ها و ضد بازی ها

انواع روابط اجتماعی

نشانه‌های مناسب برای وجود کودک درون

پیامد‌های منفی

جلب توجه کردن کودک درون

کودک درونتان علاقه‌مند به شنیدن چه چیزهایی است؟

سرنخ های شناسایی شخصیت

آشتی با کودک درون

بازدارنده ها و سوق دهنده ها

تصمیمات و باز تصمیمها

نیاز به نوازشها

اقتصاد نوازش

مراحل شفای کودک درون

در پایان اعضا ضمن تشویق و تقدیر و تشکر جهت برگزاری این کارگاه به بیان برخی سوالات در مورد کودک درون پرداخته و کارشناس محترم هم به سوالات انها پاسخ دادند.

در ادامه کارگاه جناب آقای سید محمد منصوری ریئس هیات مدیره جامعه معلولین اصفهان و مشاور استاندار محترم اصفهان در امور معلولین ضمن خیر مقدم و خوش آمد گویی به شرکت کنندگان در این کارگاه به لزوم برگزاری کارگاههای بیشتر و بیان برخی نقطه نظرات خود پرداخته و از کارشناس روانشناسی و اعضای شرکت کننده برای حضور در این کارگاه تقدیر و تشکر کردند.

همچنین در ادامه گردهمایی که با موزیک شاد اقای نادر گلچین یکی از اعضای جامعه معلولین اصفهان همراه بود جوایز نوستالژیک ( خاطره انگیر ) از زمان دوران کودکی که در دهه ۶۰ یافت میشد به قید قرعه به سه نفر از شرکت کنندگان اهدا شد.

در ادامه کارگاه جناب اقای کاظمی دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار DBA که در زمینه فعالیتهای شاد و انگیزشی گروه های مختلف فعالیت دارند با چند برنامه شاد و مفرح اعضا را با خود همراه کرده و خنده را بر لبهای اعضا اوردند و در مورد شادی و لزوم ان در زندگی روزمره ما صحبتهای را ایراد کردند.

 

همچین در ادامه این کارگاه آقای محمد حیدری که در ۱۳ سال گذشته مدیریت سایت جامعه معلولین اصفهان را بر عهده داشتند اعلام کردند به مناسبت فرا رسیدن نیمه شعبان و ولادت حضرت قائم (عج ) و در سیزدهمین سال فعالیت این رسانه مجددا این سایت را با طراحی جدید و با امکانات پیشرفته و به روز طراحی کرده و ادرس سایت را به شرکت کنندگان در کارگاه معرفی کردند.

در پایان کارگاه از اعضا درخواست شد طومار کمپین لایحه حمایت از حقوق معلولین ایران را امضا کنند که گزارش تصویری ان به زودی در سایت منتشر خواهد شد.

کارگاه و گردهمایی ( شادی کودک درون من ) در ساعت ۷ بعد از ظهر روز شنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۶ در مکان جامعه معلولین به پایان رسید.

در ذیل بخش دیگری از تصاویر این کارگاه را مشاهده میکنید.

 

تصاویر این گزارش توسط خبرنگارن افتخاری جامعه معلولین اصفهان اقایان : محمد حیدری و اصغر فخاری تهیه شده است.

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :