پیامبر اعظم (ص) : هر که معلولی را در کارهایش کمک کند ، خدا در کارش به او کمک دهد و در قیامت فرشته هایی روا دارد که او را در گذر از هراس ها کمک دهند و از خندق های آتش بگذرانند و از صراط او را سالم به بهشت رسانند .


زادروز تولد پیامبر اکرم پیام آور رحمت و مهربانی ، برابری و برادری ، انسانیت و مکارم اخلاقی بر همه مسلمانان جهان مبارک باد . امید که رهروان راستین ایشان به اجرای خواسته ها و گفته های گرانقدرش بکوشند .
امسال همچون سنوات پیش دوازدهم آذر در حالی فرا می رسد که هنوز معلولان کشور دل نگران عدم تصویب قانون جامع اصلاحی معلولین و اجرای آن هستند و ماه ها و سال ها گذشت و در پیچ و خم قوه های مجریه و مقننه ، وزارتخانه ها ، سازمان ها و کمیسیون های مختلف دستخوش بررسی های طولانی مدتی شده و متاسفانه هنوز نتیجه ای عاید نشده است ؛ و هر از گاهی  اعلام می شود در حال رفتن به صحن مجلس است  (گویا خود این قانون هم به معلولیتی دجار شده است و پای رفتن به صحن را ندارد !!! و یا گوشی شنوا برای شنیدن فریادها و دردهای معلولان وجود ندارد !!! یا راه کمیسیون تا صحن مجلس به درازای تاریخ بلند شده و این مسافت هنوز طی نشده است!!!) .
این همه در حالی است که انبوه و حجم مشکلات و مسائل بر دوش معلولان سنگین شده است و در این رکود و بحران اقتصادی و اجتماعی ، معلولان دچار مشقت های بیشتری شده اند که امید های فراوانی به تصویب این قانون و اجرای درست و دقیق آن بسته اند و هر چه زمان بگذارد و بودجه ها بدون لحاظ این موارد تدوین و تصویب گردد دشواری های آنها در حوزه اشتغال ، مسکن ، درمان و توانبخشی و زندگی اجتماعی بیشتر و بحران های جدیدی ایجاد خواهد شد که دیگر حل آن از توان دولت و دولتمردان خارج خواهد شد .
بسیار شندیده شده است و گفته شده است از زبان مسوولان گرامی که علت تأخیر در روال تصویب این قانون ، نداشتن بودجه کافی است و این دیدگاه بیانگر آن است که هنوز نگاه به معلولان اصلاح نشده است . چرا که این قانون باید با نگاه سرمایه گذاری برای معلولان نگریسته شود هم از این جهت که بخش توانمند و هوشمندی از جامعه به بازار کار و تولید اضافه می شوند و در توسعه ملی نقش و سهم مهمی ایفا می کنند و هم این که رهاسازی و بی توجهی به آنها (با توجه به اینکه هر معلول علاوه بر خانواده هایشان تعداد زیادی از افراد جامعه را درگیر خود می سازد) به افزایش هزینه های گزاف آنها منجر می شود . چون اگر این امر به بحران اجتماعی تبدیل شود بار اجتماعی بیشتری را بر جامعه تحمیل خواهد کرد!!! .
تمام فصل هایی که در این قانون دیده شده است بطور جدی و همراه با برنامه های بلندمدت و با اختصاص بودجه های کافی حرکت درست و منطقی را در رفع مسائل و مشکلات معلولان کشور ایجاد نماید .
همچنین لازم است علاوه بر ایجاد ضمانت های اجرایی این قانون که در محتوای آن در قالب یک شورا دیده شده است ، به فرهنگ سازی این قانون و لزوم اجرای آن پرداخته شود و همه وزارتخانه ها ، سازمان ها و بخش های حکومتی ، دولتی و خصوصی با بسیج امکانات و توانمندی های سازمانی خود ، در مدت کوتاهی این قانون را بطور شایسته اجرا و اعمال نمایند .
از آن سو باید در نظر داشت که جمعیت فعلی معلولان به دلیل حوادث مختلف متاسفانه هر روز در حال افزایش است فلذا باید به اصل پیشگیری و درمان به موقع توجهات بیشتری شود . بهینه سازی راه ها ، استاندارسازی وسائل نقلیه ، بهبود وضعیت سلامت جامعه و اصلاح شیوه زندگی شهرنشینی ، توسعه بیمه های همگانی کارآمد و ایجاد مراکز ژنتیکی و  درمان ژنتیکی در سراسر ایران از جمله نیازهای ضروری و اضطراری کشور به منظور تقلیل آسیب های اجتماعی در این حوزه محسوب می شود .
ارائه گزارش عملکرد تصویب نامه هیات دولت در خصوص معلولان مصوب خرداد ۱۳۹۴ در ۲۸ ماده نیز بطور دقیق و آماری از جمله درخواست های جامعه معلولین ایران می باشد تا مشخص گردد چه درصدی از این مصوبات در کشور اجرا شده و چند درصد هنوز اجرا نشده باقی مانده است  .
در پایان توجه مسئولین و دست اندرکاران را به لزوم استیفای حقوق معلولین با لحاظ این نکته جلب می نماییم که خدا نکند که فریادهای در گلو مانده معلولان این قشر شدیداً آسیب پذیر جامعه منجر به نتایج لازمه نشود در آن صورت عوامل و عاملان این کوتاهی ها و کاستی ها باید در پیشگاه عدل الهی پاسخگو باشند و پاسخگوی این حق الناس غفلت شده باشند .
هیات مدیره جامعه معلولین ایران

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :