رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به پذیرش ۱۴ هزار معتاد متجاهر در مراکز سازمان گفت:۸۰۰۰ نفر از این افراد در تهران حضور داشتنند و بهزیستی این آمادگی را دارد که برای ۶۰۰۰ نفر دیگر در تهران  نیز مرکز نگهداری برای آغاز روند بهبود، حرفه آموزی و حمایت از معتادان ایجاد کند.

به گزارش ایسنا، انوشیروان محسنی بندپی درنشست خبری امروز  با بیان اینکه بهزیستی یکی از محوری‌ترین و تخصصی‌ترین نهادهایی است که توانسته در حوزه سلامت اجتماعی وارد شود و با استفاد از راه‌کار علمی به کنترل آسیب‌های اجتماعی بپردازد افزود: مهمترین رویکرد سازمان بهزیستی مربوط به تقویت اقدامات پیشگیرانه برای کاهش شیوع و بروز معلولیت‌ها بوده است. تجربیات جهانی نشان می‌دهد پیشگیری ، افراد بیشتری را تحت پوشش قرار داده و در مجموع به صرفه‌تر و اثربخش تر خواهد بود. در مورد اعتیاد و طلاق نیز محور اقدامات سازمان بهزیستی پیشگیرانه بوده است.

بدنبال پیشگیری از شیوع اعتیاد هستیم

وی با اشاره به اقدامات بهزیستی در حوزه کاهش معلولیت‌زایی ، انجام غربالگری تنبلی چشم ، شنوایی سنجی،‌ ژنتیک و … نیز افزود: در حوزه اعتیاد نیز این سازمان بعد از شیوع شناسی  مشخص کرده است که چه واقعیت‌هایی در جامعه وجود دارد و با مصرف چه نوعی از مواد مخدر و در چه سنینی مواجه هستیم.

وی با تاکید بر اینکه  به دنبال پیشگیری از شیوع اعتیاد و گسترش مراکز اقامتی- بهبودی  و اشتغال زایی برای معتادان بوده‌ایم اظهار کرد: با مجموعه این اقدامات توانسته‌ایم در حوزه اعتیاد به عنوان مهم‌ترین معضل و آسیب  مداخلات خود را در زمینه مداخلات پیشگیرانه و توانمندسازی ساماندهی کنیم.

فراهم شدن زمینه اشتغال ۵۰۰۰ معتاد

بند پی در ادامه به اقدامات سازمان بهزیستی نظیر راه‌اندازی کارزارهای رسانه‌ای،‌توانمند سازی دانشجویان و دانش آموزان،گسترش مراکز اشتغال، و… اشاره کرد وگفت: درسال گذشته ۵ هزار معتاد در مراکز اقامتی حضور یافتند و زمینه برای اشتغال آنها فراهم شد. این افراد همچنین در مورد واگذاری مسکن نیز اولویت پیدا کردند.

وی با بیان اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی طرح «نماد» به عنوان کارتیمی میان سازمان و نهاد دولتی اجرایی شده است ادامه داد: این طرح یک مجموعه نظام یافته در حوزه غربالگری ، آموزش و حمایت‌های اجتماعی و روانی در مقطع دبستان ومتوسطه اول است که در آن نزدیک به ۲۴ بسته آموزش مددکاری  و۳۳ بسته مشاوره یا و روان شناسی تهیه شده و قرار است در اختیار مددکاران، دانش آموزان‌ معلمان و کارشناسان قرار گیرد.

کاهش ۸٫۳ درصدی طلاق در مشهد با اجرای طرح ثبت الکترونیکی طلاق

بند پی با اشاره به طرح ثبت الکترونیکی طلاق در مشهد به صورت پایلوت اظهار کرد:  با اجرایی شدن این طرح آمار طلاق ۸.۳ درصد در این شهر کاهش یافته است. وقرار است در ۵ شهر دیگر استان خراسان رضوی اجرایی شود. همچنین امیدواریم در آینده نزدیک ۱۱ استان دیگر از این طرح بهره‌مند شوند.

رییس سازمان بهزیستی کشور آموزش پیش از ازدواج در استان یزد با۱۶ ساعت آموزش اجباری را یکی دیگر از اقدامات سازمان بهزیسیتی در حوزه کاهش آسیبب‌های اجتماعی دانست و گفت:‌ بر اساس ارزیابی‌ها، گسترش اورژانس اجتماعی  می تواند بهترین مداخله‌گر در ارتقاء سلامت اجتماعی باشد به همین منظور در سال ۹۶ نزدیک به ۱۵۰مرکز اورژانس اجتماعی دیگر در کشور راه‌اندازی شد.

وی با بیان اینکه اعتماد سه قوه در کشور باعث شد تا بهزیستی نقش محوری در کنترل آسیب‌های اجتماعی پیدا کند تصریح کرد:  یکی از راه‌بردهای سازمان بهزیستی استفاده از ظرفیت‌های ارزشمند جامعه است به همین منظور در سال ۹۶ ، ۲۱۷۱ مجوز برای کسانی که از پتانسیل‌های لازم برخوردار بودند در راستای واگذاری تصدی‌گری بهزیستی صادر شد.

احداث منازل مددجویان زلزله‌زده

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه با تاکید بر اینکه مشارکت مردم در ده ماه نخست سال ۹۶ نسبت به سال گذشته ۳۴ درصد رشد داشته است ادامه داد:‌ در زلزله غرب کشور توانستیم از ظرفیت ۶۱۱ نیروی داوطلب حاضر در طرح محب استفاده کنیم تا عوارض ناشی از زلزله را بکاهیم. همچنین  ۶۰۳ کانکس از محل کمک‌های مردمی در اختیار مردم زلزله زده کرمانشاه قرار گرفت.

رییس سازمان بهزیستی کشور در ادامه به کمک یک میلیارد  و ۳۰۰میلیون تومانی نقدی و بیش از ۱۸ میلیارد کمک غیر نقدی مردم به زلزله زدگان کرمانشاه اشاره کرده و افزود:  بر اساس تفاهمنامه‌ای که  با بسیج سازندگی منعقد شده است،  عهده دار احداث مجدد منازل مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی شدیم که قرار است در مرحله اول این طرح ۶۹۰ منزل مسکونی برای این هموطنان احداث شود.

بندپی همچنین از قرار گرفتن اقدامات پیشگیرانه و توانمندسازانه در بستری واحد در حوزه اعتیاد  برای اولین بار در سازمان بهزیستی  خبر داد و گفت: در همین راستا سازمان بهزیستی به عنوان رییس کمیته فرهنگی  پیشگیری از اعتیاد توجه خود را به محیط‌های عمومی مانند فضاهای کارگری، دانشجویی، سربازی، و… معطوف کرده است و به همین منظور کتابچه‌ای آموزشی برای کارگران، کارفرمایان، کارشناسان، دانش آموزان، دانشجویان و… طراحی کرده است .

وی در ادامه تصریح کرد:‌ همچنین ۵ هزار تیم اجتماع بهزیستی به شکل NGO در محلات ریسک پذیر مستقر شده ‌اند. همچنین راه‌اندازی کارزارهای رسانه‌ای به ویژه در حوزه مصرف شیشه باعث شده است که مصرف این ماده مخدر به طرز قابل توجهی کاهش یابد.

بندپی با تاکید بر اینکه جلسات مشترک فرهنگی . پیشگیری سازمان بهزیستی با ستاد مبارزه با مواد مخدر به طور مستمر و هر د و هفته یک بار برگزار میش‌ود گفت:‌در این جلسات عملکرد سایر دستگاه‌ها را رصد می‌کنیم. همچنین قرار است هم زمان با آغاز سال ۹۷ کارزار رسانه ای دیگری در حوزه مصرف حشیش و گل به اجرا دربیاید.

به عملکرد بهزیستی در حوزه معلولیت‌ها نمره ۲۰ می دهم

وی در ادامه  با اشاره به عملکرد سازمان بهزیستی درحوزه غربالگری اظهار کرد:‌ به عملکرد بهزیستی در حوزه معلولیت‌ها نمره ۲۰ می دهم چرا که سازمان بهزیستی در شنوایی سنجی بیش از ۸۰ درصد، در تنبلی چشم بیش از ۸۲ درصد پیشگیری انجام داده است . همچنین مسئله غربالگری ژنتیک ازدواج در ماده ۷۵ برنامه ششم توسعه جای خود را باز کرده است. با این وجود در حوزه اعتیاد در اول مسیر قرار داریم  با این حال در سال گذشته ۱۲ جلسه در حوزه اعتیاد نشست تخصصی برگزار شده که این تعداد در سال ۹۶ به بیش از ۲۴ جلسه افزایش یافته است.

بندپی با اشاره به دو طرح سازمان بهزیستی تحت عنوان«‌ماد»( مشارکت‌های اجتماعی دانشجویان) و« نماد» ( نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش آموزان) با همکاری نه وزارت خانه و نهاد تصریح کرد: غربالگری ، آموزش‌، حمایت روانی و توانمندسازی  برای دانش آموزان در حال حاضر در شش استان اجرایی شده و قرار است به تدریج همه مدارس کشور از آن برخوردار شوند. نقش بهزیستی در این دو برنامه تدوین و تولید محتوا بوده است.
مکاتبه با بنگاه‌های اقتصادی برای به‌کارگیری معتادان متجاهر درمان شده

رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه اگر چه بهزیستی توانایی افزایش ظرفیت نگه‌داری از معتادان متجاهر را در تهران دارد اما به دنبال کاهش این ظرفیت در شهرستان‌ها و مراکز استان‌ها است تصریح کرد: هر چه این ظرفیت کمتر باشد کیفیت رسیدگی به معتادان متجاهر بیشتر می‌شود و آموزش‌های آنها اثربخش‌تر خواهد بود. با همه بنگاه‌های اقتصادی استان‌ها مکاتباتی صورت گرفته تا معتادان متجاهری که درمان شده و آموزش‌های فنی وحرفه ای دریافت کرده‌اند را بکار گیرند.

رییس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در اسفند ۹۷ در ۱۱ استان مراکز نگه‌داری از معتادان متجاهر فراهم شده است افزود: افزایش ظرفیت‌ها باعث شده که در هیچ مرکز استانی معتادی وجود نداشته باشد که به دلیل کمبود ظرفیت در مراکز ماده ۱۵ پذیرش نشوند. با این وجود درمان معتادان به دلیل درگیری توامان جسم و روح آنها کار دشواری است.
وجود ۳۲ تا ۳۶ هزار معتاد متجاهر در کشور

وی با بیان اینکه بی تردید اعلام شده بود که بین ۷ تا ۸ هزار زن معتاد متجاهر در تهران وجود دارد تصریح کرد:‌ با وجود انتشار این آمار همزمان با راه‌اندازی مراکز اختصاصی برای زنان و پذیرش آنها نزدیک به ۵۰۰زن به این مراکز معرفی شدند. به عبارت دیگر همه این افراد آواره خیابان نیستند و ممکن است به محل اقامت خود مراجعه کرده باشند با این وجود در مورد آمار کل معتادان متجاهر کشور دو برآورد ۳۲ تا ۳۶ هزار نفر وجود دارد.

۶۵ درصد کودکان کار و خیابان از اتباع بیگانه هستند

رییس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به آخرین وضعیت ساماندهی کودکان کار و خیابان نیز افزود:‌ تعداد این کودکان نیز در دو آمار متفاوت ۲هزار و ۲۸۰۰ نفر اعلام شده بود بعد از آنالیزی که از این کودکان به عمل آمد متوجه شدیم که ۶۵ درصد این کودکان اتباع بیگانه هستند. همچنین بقیه این کودکان نیز تا ۷۰ درصد غیر تهرانی بودند. بعد از جمع آوری این کودکان به دلیل خلاء‌های حقوقی و قضایی در صورت مراجعه پدر و مادر آنها مجبور به تحویل‌دادن آنها به والدین هستیم.

خانواده‌هایی که بدلیل نیاز مالی، فرزندانشان را به کار وا می‌دارند، حمایت می‌شوند

بند پی با تاکید براینکه سازمان بهزیستی کشور مکاتباتی را با دادستان کل کشور و دادستان تهران انجام داده است گفت: بر اساس این مکاتبات از دادستانی درخواست کردیم که اگر کودکی  سه بار با ویژگی های خاص دستگیر شد، برای بار چهارم از خانواده وی سلب حضانت شود. همچنین سازمان بهزیستی قصد دارد برای قطع کردن مافیا از حوزه کودکان کار و خیابان برای خانواده‌های آنها برنامه مشاوره‌ای برگزار کند. همچنین اگر مشخص شود خانواده‌ای به دلیل مشکلات مالی فرزندش را به کار مشغول کرده است تحت پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد قرار می‌گیرد.

افزایش ۱۰ درصدی مستمری مددجویان در سال ۹۷

بندپی با اشاره به اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه بودجه افراد تحت پوشش سازمان بهزیستی باید افزایش قابل قبولی داشته باشد اظهار کرد: در حال حاضر با افزایش مستمری مددجویان خانواده‌های یک نفره  ۱۴۸ هزار تومان دو نفره ۲۵۰ تومان، سه نفره ۳۲۵ هزار تومان، چهار نفره ۴۱۵ هزار تومان و ۵ نفر به بالا ۴۶۰ هزار تومان مستمری دریافت می‌کنند که این میزان در سال ۹۷ بر اساس تصمیم کمیسیون تلفیق مجلس ۱۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون ششم توسعه افرادی که پشت نوبت دریافت مستمری بهزیستی قراردارند باید تحت پوشش قرار گیرند تصحیح کرد:‌بر اساس حکم تبصره ۱۶ برای کاهش فقر مطلق افرادی که فاقد درآمد هستند  باید از محل حذف یارانه‌ها که نزدیک به ۲۶۰۰ میلیارد تومان است به گروه مستمری بگیران بهزیستی اضافه شوند.

لایحه حمایت از حقوق معلولان در انتظار تایید نهایی شورای نگهبان

بندپی  در ادامه به تشریح آخرین وضعیت لایحه حمایت از حقوق معلولان پرداخت و تصریح کرد: این لایحه بعد از تصویب در صحن علنی مجلس در حال حاضر به شورای نگهبان رفته و منتظر تایید نهایی است. آقای کدخدایی نیز این لایحه را یکی از قوانین خوب و اثر بخش برای کاهش مشکلات معلولان دانسته تنها سه اشکال جزیی به این لایحه وارد شده که در جلسه امروز مجلس بررسی خواهد شد و تا دو سه هفته دیگر تایید نهایی آن به دست خواهد آمد. دغدغه اصلی ما همزمان با تصویب بودجه ۹۷ این است که ردپای این قانون در بودجه سال آینده دیده شود.

وی با بیان اینکه در سال ۹۶ در حوزه اشتغال روستایی ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار وجود داشته است گفت: ۳۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال جامعه هدف از این میزان جذب شده و ۳۲ هزار نفر از افراد تحت پوشش از اعتبار اشتغال زایی بهره‌مند شدند.

بهزیستی در نوبت دریافت مجوز استخدام نیرو

وی در ادامه با تشریح وضعیت سازمان بهزیستی در حوزه استخدام گفت: سازمان بهزیستی از جمله دستگاه‌هایی است که در نوبت استخدام و تایید سازمان امور استخدامی برای دریافت مجوز قرار دارد. باتوجه به افزایش مراکز اورژانس اجتماعی، بازنشستگان سازمان بهزیستی، توسعه شیرخوارگاه‌ها و… نیازمند جذب نیرو در این سازمان هستیم که طبق پیش بینی ما نزدیک دو هزار نفر بوده است.
یارانه سه ماه اخیر مراکز توانبخشی پرداخت نشده است

بندپی همچنین با اشاره به اینکه یارانه آذر ،‌دی و بهمن‌ماه مراکز توانبخشی همچنان پرداخت نشده است افزود:‌ این یارانه تا پایان سال پرداخت خواهد شد چرا که اعتبار آن از طریق سازمان برنامه و بودجه به خزانه اعلام شده اما به دلیل مشکل نقدیندگی هنوز پرداخت نشده است. در بودجه ۹۷ اعتبار مراکز توانبخشی ۱۰ درصد رشد خواهد داشت که با افزایش ۴ درصد دیگر توسط مجلس به این میزان تا ۱۴ درصد افزایش بودجه در این بخش خواهیم داشت.

انتهای پیام

منبع : ایسنا

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :